Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

logo gops dolice

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dolicach

ul. Ogrodowa 16, 73-115 Dolice

 

świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego

~~FUNDUSZ ALIMENTACYJNY
1. Komu przysługują świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego?

Osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (w skrócie: świadczenie z FA) jest dziecko, które ma zasądzone od rodzica alimenty (mogą to być również alimenty na podstawie ugody zawartej przed sądem), jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna. Świadczenia z FA przysługują na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- bezterminowo.
Egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o świadczenie z FA komornik nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Bezskuteczność egzekucji potwierdza komornik sądowy odpowiednim zaświadczeniem. Można je od komornika uzyskać samemu lub wystąpić o ich uzyskanie przez ośrodek pomocy społecznej, w którym osoba ubiega się o świadczenie z FA. W przypadku, gdy egzekucja alimentów nie jest prowadzona w Polsce, gdyż dłużnik mieszka za granicą, w celu potwierdzenia bezskuteczności egzekucji, do wniosku o przyznanie świadczenia z FA wnioskodawca musi dołączyć odpowiednie zaświadczenie z sądu okręgowego (lub innego właściwego sądu) lub zagranicznej instytucji egzekucyjnej, potwierdzające bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub niemożność prowadzenia egzekucji.
Aby nabyć prawo do świadczenia z FA dziecko, które ma zasądzone alimenty nie musi być wychowywane przez rodzica samotnie. Prawo do świadczenia z FA przysługuje też na dzieci wychowywane przez rodzica, który zawarł kolejny związek małżeński, żyje w nieformalnym związku lub mąż/żona nie płaci zasądzonych alimentów. W takich przypadkach rodzic zobowiązany do alimentacji nie jest wliczany do składu rodziny, więc jego dochód nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu czy rodzina ma prawo do świadczenia z FA.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, lub gdy zawarła związek małżeński.

2. Dochód uprawniający do świadczeń
Prawo do świadczenia z FA przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie w roku poprzedzającym okres świadczeniowy nie przekracza 725 zł.

Ustalając prawo do świadczenia z FA na okres od 1 października 2018 r. do 30 września  2019 r. brany jest pod uwagę dochód uzyskany przez członków rodziny w 2017 r. Na dochód ten składają się następujące składniki:
• przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
• deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
• inne dochody nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych enumeratywnie wyliczone w ustawie o świadczeniach rodzinnych (np. wszelkie stypendia otrzymywane przez uczniów lub studentów, alimenty na rzecz dzieci).

W przypadku, gdy rodzina posiada gospodarstwo rolne, dochód z tego tytułu oblicza się na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych znajdujących się w jej posiadaniu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. W tym, jeżeli zmiana powierzchni gospodarstwa rolnego miała miejsce w trakcie miesiąca, nową powierzchnię gospodarstwa uwzględnia się od miesiąca następnego. Miesięczna wartość dochodu z 1 ha przeliczeniowego została określona na poziomie 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.  W przypadku, gdy rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego oraz uzyskuje pozarolnicze dochody, dochody z obu tych źródeł sumuje się.

  W przypadku uzyskiwania dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, wysokość uzyskanego dochodu należy udokumentować zaświadczeniami z urzędu skarbowego o dochodach za rok 2017 lub złożeniem stosownego oświadczenia. Brany jest pod uwagę dochód netto, czyli przychód wykazany w zaświadczeniu z US, pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

3. Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Świadczenia z FA przysługują w kwocie bieżąco zasądzonych alimentów, ale nie mogą wynieść więcej niż po 500 zł na każde z uprawnionych do alimentów dzieci.

4. Wymagane dokumenty
1. Zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art.30c, art.30e i art.30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. Zm.), dotyczące każdego członka rodziny;
2. Zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o: formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku, wysokości opłaconego podatku- w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy.
3. Zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia:
              - zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie   
                stwierdzające bezskuteczność egzekucji;
             - odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty ,odpis 
              postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego 
    treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem;
- orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej;
- oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej;
- informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności  związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o podjęciu tych czynności, w szczególności w związku z: brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą,
- inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia z funduszu alimentacyjnego będącego przedmiotem wniosku.
4. W przypadku utraty dochodów lub uzyskania dochodu do wniosku o świadczenie  z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć dokumenty potwierdzające ich utratę lub uzyskanie oraz ich wysokość.

Załączniki:

oświadczenie

Utworzono dnia 17.12.2018, 14:17

oświadczenie

Utworzono dnia 17.12.2018, 14:16

wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Utworzono dnia 17.12.2018, 14:15

Informacje

Liczba wyświetleń: 156
Utworzono dnia: 17.12.2018
Dokument wprowadził:
Agnieszka Ziemak
Dokument opublikował:
Agnieszka Ziemak
Wytworzono:
17.12.2018
Podmiot udostępniający informację:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dolicach

Historia publikacji

  • 17.12.2018 14:17, Anita Ukleja
    Dodanie załącznika: oświadczenie
  • 17.12.2018 14:16, Anita Ukleja
    Dodanie załącznika: oświadczenie
  • 17.12.2018 14:15, Anita Ukleja
    Dodanie załącznika: wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

BIP

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Ogrodowa 16
73-115 Dolice

NIP 854-225-92-47
Regon: 000-536189-00024

Tel. 91 5640 129

e-mail: gops@dolice.pl

Profil na platformie e-PUAP: GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W DOLICACH